Eşti aici

Radu Albot, eliminat de la Gstaad

După un început promițător la turneului ATP de la Gstaad, Radu Albot a părăsit competiția dotată cu premii în valoare totale de peste 480 de mii de euro, după ce a fost învins de David Goffin, principalul favorit al turneului, scor 6-2, 7-6, 7-6.

Radu Albot a avut o prestație bună în meciul disputat miercuri seara, lucru ce i-a permis să câștige primul set fără nici o problemă. Totuși, experiența adversarului și-a spus cuvântul în continuare. Iar după ce a restabilit egalitatea, acesta a reușit să câștige meciul, după aproape două ore și 40 de minute de joc, grație a două puncte obține la tie-breack.

Amintim că Radu Albot, care ocupă poziția 132 în lume, a avut un debut perfect la competiția ce se desfășoară în Elveția. Tenisemnul moldovean a trecut, în prima rundă, cu 4-6, 7-6, 7-5 de fostul număr opt mondial, rusul Mikhail Youzhny.

După eliminarea din optimile turneului ATP de la Gstaad, sportivul în vârstă de 27 de ani și-a asigurat un cec de peste 11 mii de euro.