Carburanții continuă să se scumpească, chiar dacă destul de neînsemnat

Carburanții continuă să se scumpească, chiar dacă destul de neînsemnat, potrivit Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică.

Astfel, vineri, un litru de benzină A95 va fi vândut la pompă cu 23,12 de lei, cu doi bani mai mult. La rândul său, motorina standard va putea fi comercializată la stațiile PECO din țară la un preț maxim de 20 de lei și 10 bani pentru un litru, la fel, cu doi bani mai mult.

De la începutul acestui an, benzina s-a scumpit cu 01,39 lei, iar motorina – cu 01,47 lei.

Potrivit ANRE, pe parcursul lunii ianuarie, piețele internaționale de petrol au fost marcate de o evoluție ascendentă a prețurilor, determinată de amplificarea tensiunilor geopolitice din Orientul Mijlociu, dar și restricțiile aplicate exporturilor de petrol rusesc, precum și de perturbările temporare ale producției în unele state exportatoare, precum Kazahstan  și Venezuela.

ANRE anunță că va continua să monitorizeze cu atenție situația și evoluțiile de pe bursele petroliere internaționale, asigurând consumatorii că actualul mecanism de formare a prețurilor este unul extrem de transparent și corect, reflectând fidel tendințele globale.

Urmărește și