Albot, eliminat din primul la Sofia

Radu Albot are o prestație tot mai slabă în proba de simplu. Tenismenul moldovean, locul 89 ATP, a fost eliminat, încă din primul tur al turneului ATP de la Sofia, scor 3-6, 3-6 de Jozef Kovalik, jucător clasat abia pe poziția 187 în ierarhia mondială. Deși a jucat în primul set de la egal la egal, până la 3-3, Radu a pierdut un serviciu, respectiv nu a mai reușit să întoarcă rezultatul, pentru că adversarul său a fost mult mai sigur. Evoluția slabă a lui Albot a continuat și după reluare, când Kovalok s-a desprins la două puncte. Totuși, sportivul nostru a încercat să reintre în meci și a restabilit egalitatea, din nou, la 3-3. Ca și în prima parte a întâlnirii, din acest moment, Jozef a preluat inițiativa și a închis tabela la capătul unei dispute ce a durat aproape o oră și 20 de minute. Menționăm că înfrângerea suferită de Radu Albot, marți, este, la nivel international, deja a treia consecutivă. Competiția ce se desfășoară în Capitala Bulgariei este dotată cu premii totale în valoare de aproximativ 500.000 de euro.