Am visat frumos. Moldova pierde în fața Cehiei, însă aduce speranța pentru fotbalul moldovenesc

Naționala Moldovei a încheiat cu demnitate preliminariile pentru Campionatul European, după ce a ajuns să joace, în premieră, în ultima etapă, cu calificarea pe masă. Cu mare regret, de această dată nu a fost să fie.

Dar capul sus! Tricolorii au demonstrat că știu să joace fotbal și dacă nu am reușit acum, vom reuși data viitoare. Important că am demonstrat că se poate, că putem să ne batem de la egal la egal cu orice echipă și că prin muncă poți obține rezultate remarcabile.

Meciul cu Cehia a fost ultimul pentru Moldova în preliminariile pentru EURO 2024. În clasamentul final, Naționala noastră s-a clasat pe locul 4 cu 10 puncte la activ. Albania și Cehia sunt echipele calificate la turneul final.