Australia va relaxa temporar standardele privind calitatea combustibilului

Ministrul Energiei din Australia, Chris Bowen, a declarat joi că țara va relaxa temporar standardele privind calitatea combustibilului pentru următoarele 60 de zile, în contextul în care războiul cu Iran afectează aprovizionarea cu petrol și provoacă creșteri puternice ale prețurilor.

Măsura va crește cantitatea de sulf permisă în combustibil la 50 de părți per milion, comparativ cu 10 părți per milion, cât este limita obișnuită.

Potrivit lui Bowen, această relaxare a regulilor va permite intrarea pe piață a încă 100 de milioane de litri de combustibil pe lună, ceea ce ar putea reduce presiunea asupra prețurilor. Combustibilul va fi direcționat către regiunile unde există deficit de aprovizionare.

Chris Bowen, Ministrul Energiei din Australia: „Astăzi am decis să relaxez cerințele prevăzute de Legea privind calitatea combustibilului, domnule președinte, în ceea ce privește conținutul de sulf, pentru o perioadă temporară de 60 de zile. Această măsură va permite intrarea pe piață a încă 100 de milioane de litri de combustibil pe lună în Australia, în acest interval.”

Acordul a fost încheiat cu compania de rafinare și distribuție de combustibil Ampol, care în mod normal exportă combustibilul cu conținut mai ridicat de sulf.

Comments (0)
Add Comment