Donald Trump a ameninţat că va suspenda contractele guvernamentale cu companiile lui Elon Musk

Donald Trump a ameninţat că va suspenda contractele guvernamentale cu companiile lui Elon Musk

Donald Trump a ameninţat că va suspenda contractele guvernamentale cu companiile lui Elon Musk, iar cel mai bogat om din lume a sugerat că preşedintele SUA ar trebui să fie destituit, marcând sfârşitul brusc al unei alianţe improbabile şi lăsând spectatorii să se întrebe ce va urma.

Ostilităţile dintre foştii aliaţi s-au intensificat când preşedintele l-a criticat pe Musk, CEO-ul Tesla, în Biroul Oval, iar cei doi au continuat să-şi arunce săgeţi verbale pe platformele lor sociale: Truth Social a lui Trump şi X a lui Musk. Acţiunile Tesla au închis joi cu o scădere de peste 14%, pierzând aproximativ 150 de miliarde de dolari din valoarea de piaţă, cea mai mare scădere într-o singură zi din istoria companiei.

La câteva minute după închiderea bursei, Musk a răspuns „Da” la o postare pe X în care se spunea că Trump ar trebui să fie destituit, o mişcare de neconceput în Congres, unde republicanii lui Trump deţin majoritatea în ambele camere.

Conflictul dintre cei doi a început să se contureze cu câteva zile în urmă, când Musk a denunţat proiectul de lege al lui Trump privind reducerea impozitelor şi cheltuielile publice.

Preşedintele a tăcut iniţial în timp ce Musk făcea campanie pentru a torpila proiectul de lege, spunând că acesta ar mări prea mult datoria naţională de 36,2 trilioane de dolari. Musk a declarat deja că intenţionează să-şi reducă cheltuielile politice în viitor. Interesul crescând al lui Musk pentru politică a provocat proteste pe scară largă la sediile Tesla, determinând scăderea vânzărilor, în timp ce investitorii se temeau că atenţia lui Musk era prea împărţită.

Comments (0)
Add Comment