Asociația Forța Fermierilor anunță pentru miercuri protest preventiv în fața Guvernului. Inițiativa vine de la agricultorii din sudul țării, care solicită măsuri urgente de redresare după secetele din ultimii ani. Agricultorii critică Guvernul pentru lipsa de reacție față de situația economică dificilă și pentru faptul că statul le datorează fermierilor 1,3 miliarde de lei din subvenții, sumă ce poate depăși 3 miliarde la finalul anului, plus 2,4 miliarde lei TVA neachitați.
Potrivit asociației, spre deosebire de anii precedenți, în acest an nu s-au oferit nici măcar scutiri de impozite pentru cei care nu au avut recoltă, iar finanțările pentru agricultorii din zonele cu risc înalt de secetă au fost reduse semnificativ. Importurile de produse agroalimentare prevalează asupra exporturilor, iar produsele autohtone dispar treptat de pe rafturile supermarketurilor.
Fermierii solicită instituirea unui moratoriu la executările silite pentru cei aflați în faliment tehnic, adoptarea unor mecanisme viabile de finanțare care să includă rambursarea TVA, rambursarea accizei la motorină și alocarea celor 628 milioane lei din fondul de subvenționare agricol, precum și anularea Legii Camerelor Agricole, pe care o consideră adoptată abuziv.