Monaco, din nou, pe podiumul din Franţa

Campioana en-titre din Ligue 1, AS Monaco a revenit, din nou, pe podiumul primului eșalon francez, după ce a trecut, scor 3-2 de Lyon, echipă ce ocupa poziția a treia înainte de acest duel.
Prima repriză a oferit publicului de toate. Mai întâi, oaspeții au condus cu 2-0, după reușitele lui Diaz și Traore. Apoi, gazdele au redus din diferență, prin Keita. Iar mai apoi, după ce a ratat un penalty, Falcao a restabilit egalitatea. Surprizele nu s-au oprit aici, pentru că la cabine, Monaco a intrat cu un om mai puțin, Keita, fiind eliminat pentru al doilea galben.
Chiar dacă au evoluat, în continuare, în inferioritate numerică, elevii lui Leonardo Jardim au reușit să iasă de pe teren învingători, pentru că, în minutul 88, Lopes, dintr-o pasă primită de la Jovetic, a stabilit rezultatul final.
S-a terminat 3-2 pentru Monaco, care are acum 50 de puncte, cu două mai multe decât Lyon.