Tottenham, în optimile Cupei Angliei

Tottenham s-a calificat în optimile Cupei Angliei, grație victoriei, scor 2-0 reușită împotriva lui Newport County, formație din a patra ligă valorică a fotbalului britanic.
Susținuți de peste 7.000 de fani pe „Wembley”, galezii au rezistat doar 26 de minute în fața locului cinci din Premier League. Iar Butler, printr-un autogol, a fost omul care le-a ușurat celor de la „Spurs” misiunea de a accede în următoarea rundă a competiției.
În continuare, Lamela a dublat avantajul londonezilor până la pauză. A fost prima reușită a mijlocașului argentinian după 16 luni.
Tottenham a controlat meciul și după reluare, dar jucătorii săi nu au mai avut inspirația necesară de a schimba rezultatul de pe tabelă, mai ales că Llorente și Dele Alli au ratat două ocazii uriașe de a înscrie.
S-a terminat 2-0 pentru Tottenham, care va juca pentru un loc în sferturile de finală ale Cupei contra lui Rochdale, grupare din al treilea eșalon englez.