VIDEO/ Sheriff Tiraspol pierde primul meci din preliminariile UCL

Farul Constanța s-a impus la limită, scor 1-0, împotriva celor de la Sheriff Tiraspol, în manșa tur din preliminariile Champions League.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Kiki, în minutul 56 al partidei. Manșa secundă dintre cele două formații este programată peste o săptămână, pe 18 iulie.

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru elevii lui Gică Hagi, care au avut prima ocazie de gol prin Adrian Mazilu, în minutul 2. Sheriff a replicat în minutul 10, atunci când Garananga a trimis periculos cu o lovitură de cap spre poarta lui Aioani.

Cele două formații au intrat la cabine cu un scor alb, chiar dacă Farul a avut o posesie autoritară. Campioana României a reușit să marcheze în minutul 56, atunci când Kiki a trimis mingea în plasă, după o incursiune în partea dreaptă.

Până la final, Sheriff a fost cea care a avut ocaziile mai mari, însă Farul a rezistat și a păstrat avantajul de un gol pentru partida retur.