Zeci de mii de cehi au ieșit duminică la mitinguri în sprijinul președintelui Petr Pavel, după ce acesta a refuzat să aprobe numirea unui ministru în noul guvern de coaliție eurosceptic, candidat care a făcut salutul nazist și a publicat materiale cu simboluri naziste.
Într-o ruptură tot mai accentuată cu guvernul, Petr Pavel, cunoscut pentru pozițiile sale pro-UE și pro-Ucraina, l-a acuzat săptămâna trecută pe ministrul de Externe Petr Macinka că i-a transmis, prin intermediul consilierului său, mesaje text în care era amenințat cu „consecințe” dacă va continua să se opună numirii lui Filip Turek în funcția de ministru al Mediului.
Turek, membru al partidului de dreapta „Motorists”, condus de Macinka, a fost criticat pentru că a făcut un salut nazist și a publicat obiecte de propagandă nazistă. Acesta a susținut că gesturile sale au fost o dovadă de prost gust, nu expresia unei afinități pentru nazism sau rasism.
Susținătorii președintelui au umplut Piața Orașului Vechi din Praga și apropiata Piață Wenceslas, în timp ce poliția a închis mai multe străzi din zonă.
Mulți dintre protestatari au fluturat steaguri ale Uniunii Europene și ale Cehiei și au purtat pancarte cu mesajul „Suntem alături de președinte”. Unii și-au exprimat sprijinul pentru Ucraina și opoziția față de guvernul de coaliție condus de premierul ceh Andrej Babiš.
Poliția nu a oferit o estimare oficială a numărului de participanți, însă organizatorii au declarat că între 80.000 și 90.000 de persoane au luat parte la protest și au anunțat că intenționează să organizeze noi manifestații în alte orașe din Cehia pe 15 februarie.