Eşti aici

Milsami și Codru, victorii în Cupa Moldovei

Milsami Orhei și Codru Lozova sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei Moldovei, ediție 2020-2021.

Prima a reușit această performanță după ce marți a surclasat-o pe Bardar, scor 7-1, într-un meci în care, spre surprinderea tuturor, oaspeții au fost cei care au deschis scorul în minutul opt, prin Pavlov.

Bucuria celor de la Bardar nu a durat mult, deoarece în următoarele șapte minute, Jardan și Dragan au întors rezultatul în favoarea gazdelor, stabilind, totodată, și scorul primei reprize, 2-1 pentru Milsami. În schimb, după reluare, „Vulturii” nu au mai iertat nimic, iar Jardan, din nou, și Puntus, jucător introdus în teren în repriza a doua, cu un poker, au stabilit rezultatul final.

În schimb, Codru a tras din greu pentru a accede în următoarea rundă a Cupei, învingând-o la limită pe Cahul-2005, scor 1-0. Astfel, după o primă parte a meciului fără gol marcat, soarta acestuia a fost decisă de Vdovichenko, care a înscris decisiv în minutul 58.

De menționat că victoria adjudecată marți seara de Codru este prima reușită în acest sezon, într-un meci oficial.