Sudul, vestul și centrul Ucrainei, atacate cu drone și rachete. Cel puțin șase persoane au fost rănite
Rusia a folosit sute de drone, rachete de croazieră și balistice pentru a ataca vestul, sudul și centrul Ucrainei peste noapte, deteriorând case și infrastructură și rănind cel puțin șase persoane, au declarat autoritățile locale duminică.
Sunete de explozii au fost auzite în regiunile Lviv, Poltava, Mykolaiv, Dnipropetrovsk și Cherkasy, au declarat guvernatorii regionali.
Armata ucraineană a declarat că în timpul atacului au fost utilizate aproximativ 500 de tipuri diferite de arme aeriene, inclusiv drone, rachete balistice și de croazieră. Aceasta a declarat că loviturile aeriene au fost înregistrate în șase locații.
Șase persoane, inclusiv un copil, au fost rănite în orașul Smila din regiunea centrală Cherkasy, a declarat guvernatorul Ihor Taburets pe mesagerul Telegram. Trei clădiri cu mai multe etaje și un colegiu au fost avariate în atac, a spus el.
Guvernatorul regiunii Lviv din vestul țării a declarat că atacul a vizat infrastructura critică. Cu toate acestea, el nu a relatat despre consecințe.