Comisia Electorală Centrală a început tiparul buletinelor de vot pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025, ce vor fi utilizate în secțiile de votare constituite în străinătate. În total, va fi tipărit un tiraj de peste 864 de mii de buletine de vot. Prețul unei unități este de un leu și 10 bani.
DANA MUNTEANU, secretarul Comisiei Electorale Centrale: „Urmează să fie tipărite peste 864 de mii de buletine de vot. Acestea vor fi tipărite pe hârtie opacă, de culoare albastră ceruleum. Buletinul de vor conține 23 de patrulatere. Are 14 centrimetri în lățime și 59 de centimetri în lungime. Cât privește costurile buletinelor de vot, fiecare buletin costă puțin peste un leu, iar prețul total al tirajului buletinelor de vot este de 954 mii lei.”
Potrivit secretarului Comisiei Electorale Centrale, Dana Munteanu, urmează să fie tipărite peste 756 de mii de buletine de vot în limba română, aproximativ 105 mii – în limba rusă, 1.500 – în limba ucraineană și 500 de buletine de vot – în limba găgăuză.
DANA MUNTEANU, secretarul Comisiei Electorale Centrale: „Cele mai multe buletine de vot urmează să fie transmise către Republica Italiană unde urmează să ajungă 230 de mii de buletine de vot. Republica Federală Germania – cu circa peste 140 de mii de buletine de vot. Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord – cu circa 100 de mii de buletine. Republica Franceză și România urmează să recepționeze circa 80 de mii de buletine de vot. Cele mai puține buletine de vot urmează să fie tipărite pentru Japonia, Republica Chineză și Qatar, unde urmează să ajungă 300 de buletine de vot, iar pentru Republica Azerbaidjan, India și Islanda urmează să fie tipărite circa 500 de buletine de vot.”
Buletinele de vot fi transmise către secțiile de votare constituite în străinătate prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe.
DANA MUNTEANU, secretarul Comisiei Electorale Centrale: „Tipărirea urmează să dureze câteva zile – de la trei până la cinci, pentru că volumul este destul de mare. Cum am anunțat mai devreme, avem peste 864 de mii. Buletinele de vor urmează să fie transmise prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe și urmează să ajungă în țările gazdă cu cinci zile până la ziua votării.”
Pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie urmează să fie deschise 301 de secții de votare peste hotarele Republicii Moldova. Cele mai multe dintre acestea vom avea în Italia, Germania și Franța.
Astfel, cetățenii moldoveni din Italia vor avea la dispoziție 75 de secții de votare, cei din Germania – 36, în Franța – 26, în Marea Britanie – 24, iar în România – 23.
La polul opus, în astfel de țări precum Federația Rusă, Ucraina și Israel, vor fi deschise câte două secții de votare.
