VIDEO/ Ploaia din ultimele zile a făcut ravagii la Bălți: „Deja căutam barcă ca să ieșim de aici”

Ploaia din ultimele zile a făcut ravagii în mai multe regiuni din Bălți. În doar câteva ore, curți, beciuri și gospodării întregi au fost inundate, lăsând în urmă pagube și oameni disperați. În mai multe cazuri a fost necesară intervenția salvatorilor. Potrivit, Inspectoratului General pentru Situații de Urgență echipele specializate au reușit să evacueze peste 250 de metri cubi de apă din curțile oamenilor, transmite TV Nord

„La mine a fost apa până aici. A fost o zi grea. Iată au fost pompierii, aici se cunoaște că au fost aici, ne-au ajutat.”

„Aici mereu e așa. Înainte urmăreau după așa situații, dar acum nu-i stăpân. Au pus încă un sistem de scurgere, dar fără rost. Râul este foarte murdar, totul se scurge în râu.”

„Oi, oi, oi, nu dă Doamne. Se îneca totul aici. Nu dă Doamne, iată în ogradă a intrat, ei nu pot să vă spun, Doamne ferește. Deja căutam barcă cu ce să ieșim de aici.”

Și cei de la blocuri au fost afectați, în special locuințele de la ultimele etaje.

„Sigur ne-a inundat, era apa, la vecina, doamna Tatiana, uitați-vă, eu am așternut aici să nu-mi intre în casă să-mi strice pereții. Nu am văzut pe nimeni și asta nu este prima oară, noi, adică a fost soțul, au mai fost vecini care s-au jeluit, uitați-vă care este starea.”

„Ne-am plâns, parcă ne-au făcut acoperișul, dar curge oricum. Anume la noi și în coridor, uitați-vă ce se face, va cădea în cap cuiva. Și aici este tot și electricitatea și totul.”

Autoritățile din Bălți urmează să evalueze pagubele materiale în cadrul unei ședințe cu administratorii întreprinderilor municipale.

 

Urmărește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata