„Pentru prima dată a părut muritor!”: David Popovici a ratat podiumul la de 200 m liber, la Campionatul Mondial de la Fukuoka

David Popovici s-a clasat al patrulea în finala probei de 200 m liber, din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie de la Fukuoka, scrie digisport.ro.

Sportivul român, campion mondial en titre la 100 şi 200 m liber, a luat startul de pe culoarul 4 şi a dominat clar primele trei lungimi de bazin (150 m), dar pe ultimii 50 de metri a pierdut inexplicabil din turaţie şi s-a clasat doar al patrulea cu timpul de 1:44.90.

Titlul mondial a fost cucerit surprinzător de britanicul Matthew Richards, 20 ani, care s-a clasat pe primul loc cu 1:44.30, urmat de conaţionalul său Tom Dean, campionul olimpic en titre (1:44.32) şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, vicecampionul mondial (1:44.42).

Kyle Sockwell, fost înotător și actualmente unul dintre cei mai cunoscuți jurnaliști specializați în natație, a scris un scurt mesaj, imediat după încheierea finalei de 200 m liber.

„A părut că David Popovici a înotat primii 25 de metri ca și când ar fi o cursă de 100 de metri liber și s-ar putea să fi plătit prețul pentru asta pe ultimii 30 de metri. Este pentru prima dată când a părut muritor…în toată cariera.”, a scris Kyle Sockwell, pe Twitter.

Românul de 18 ani se calificase luni în finala probei de 200 m liber cu cel mai bun timp (1min44sec70/100) din semifinale.