Comisia Electorală Centrală nu a solicitat Curții Constituționale invalidarea mandatelor Partidului politic „Democrația Acasă”. Declarația a fost făcută de vicepreședintele CEC, Pavel Postica, la o emisiune de la RLive. Potrivit lui, instituția a cerut magistraților Înaltei Curți validarea mandatelor tuturor candidaților care au trecut pragul electoral.
PAVEL POSTICA, vicepreședintele CEC: „Comisia Electorală Centrală a solicitat Curții să examineze validarea mandatelor a cinci competitori electorali, care, potrivit majorității membrilor Comisiei Electorale Centrale, au acces în Parlament, au trecut pragul electoral.”
Pavel Postica a mai amintit că formațiunea condusă de Vasile Costiuc a fost vizată anterior de sancțiuni.
PAVEL POSTICA, vicepreședintele CEC: „În ceea ce privește Partidul ”Democrația Acasă”, Comisia, în repetate rânduri, a atestat abateri și încălcări, inclusiv de indisciplină financiară, fapt pentru care a aplicat sancțiunile de rigoare. La fel, în cazul partidului politic menționat, Comisia Electorală Centrală a atestat faptul că acest concurent electoral a făcut uz de o combinație destul de îngrijorătoare pentru Comisia Electorală Centrală – și eu cred că și pentru viitorul proceselor electorale din Republica Moldova – în care a implicat cetățeni străini, inclusiv declarați indezirabili pe teritoriul Republicii Moldova, în campanii de agitație electorală, lucru interzis expres de lege și care poate duce la anularea înregistrării concurentului electoral.”
Referindu-se la afirmațiile apărute în spațiul public despre o posibilă invalidare a mandatelor PDA, vicepreședintele CEC a calificat aceste declarații drept „speculații”.
PAVEL POSTICA, vicepreședintele CEC: „Noi încercăm pe baza anumitor speculații făcute de competitorul electoral în spațiul public, pentru a se menține în atenția pe acest subiect artificial. El se victimizează.”
Partidul „Democrația Acasă” a fost sancționat pe 3 și pe 5 octombrie de Comisia Electorală Centrală pentru raportare financiară incorectă, campanie coordonată pe TikTok și implicarea unor persoane din străinătate în promovarea electorală a formațiunii. Astfel, PDA a fost lipsit de finanțarea de la bugetul de stat până în noiembrie 2027.
Curtea Constituțională ar urma să decidă săptămâna viitoare dacă validează sau nu rezultatele alegerilor parlamentare din 28 septembrie și mandatele deputaților aleși.
