VIDEO/ Barcelona, joc modest în primul meci din acest sezon din La Liga

Getafe și Barcelona au încheiat la egalitate, scor 0-0, pe arena „Coliseum Alfonso Perez”, în cadrul primei etape din La Liga, ediția 2023-2024.

A fost o partidă foarte tensionată, cu zece cartonașe galbene și trei cartonașe roșii. Barcelona a controlat jocul, cu o posesie a mingii de 75%, dar nu și-a creat multe ocazii clare de gol.

În minutul 4, Getafe a cerut un penalty, după ce Juanmi Latasa a scăpat spre poartă și a fost împins ușor în careu de către Jules Kounde.

În minutul 42, Barcelona a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Raphinha. Brazilianul și-a lovit un adversar. În minutul 57, egalitatea numerică pe teren a fost restabilită, după ce Jaime Mata a primit al doilea cartonaș galben, pentru o intrare dură.

În minutul 71, antrenorul Barcelonei, Xavi, a fost eliminat, pentru proteste.

Ansu Fati putea să aducă victoria pentru gruparea “blaugrana”, dar a șutat modest din centrul careului, în minutul 80.

În minutul 90+14, Barcelona a cerut un penalty. Sistemul VAR a intervenit și l-a chemat pe „centralul” Cesar Soto Grado să revadă fază, pentru un posibil fault în careu la Araujo. În cele din urmă, arbitrul a dictat un henț la Gavi, spre disperarea jucătorilor Barcelonei.