VIDEO/ Real se impune dramatic în „El Clasico”

Real Madrid s-a impus în mod spectaculos în fața Barcelonei în El Clasico, la capătul unei partide încheiate cu scorul de 3-2 pentru trupa lui Ancelotti. Jucătorii blanco au fost conduși în două rânduri, însă au revenit de fiecare dată și au înscris golul victoriei pe final, grație lui Jude Bellingham.

Barcelona a început perfect partida de pe Santiago Bernabeu și a deschis scorul în minutul 6. Raphinha a executat un corner la bara a doua, Lunin a ieșit pe sub minge, iar Andreas Christensen a trimis mingea în poartă cu o lovitură de cap. În minutul 16, formația lui Ancelotii a primit o lovitură de la 11 metri la o fază în care Lucas Vasquez a căzut după un contact cu Pau Cubarsi.

Vinicius a fost cel care și-a asumat responsabilitatea să execute penalty-ul și a înscris, restabilind egalitatea. După ieșirea de la cabine, Real Madrid a avut două ocazii importante prin Jude Bellingham și Vinicius, însă niciunul nu a reușit să îl învingă pe Ter Stegen. În minutul 69, Barcelona a dat lovitura și a înscris din nou prin Fermin Lopez, care a profitat de o respingere a lui Lunin chiar în fața porții.

Bucuria catalanilor nu a durat mult, pentru că patru minute mai târziu, Real a egalat din nou prin Lucas Vasquez, găsit excelent de Vinicius. Meciul părea că se va îndrepta spre un rezultat de egalitate, însă în primul minut de prelungiri, Jude Bellingham a înscris golul victoriei, cu un șut la care Ter Stegen nu a avut absolut nicio șansă.

Astfel, Real Madrid s-a impus cu 3-2 și s-a distanțat la 11 puncte de marea sa rivală, punând astfel o mână pe titlul de campioană, cu șase etape înainte de final.