Albot, încă o victorie mare la Australian Open

Radu Albot nu se dezminte. Tenismanul de 31 de ani își continuă seria victoriilor la Australian Open, unde, în această dimineață, s-a impus fără probleme și în fața lui Christopher O’Connell, locul 121 ATP, 6-2, 7-5, 7-6.

Venit după succesul istoric contra numărului 13 mondial, Roberto Bautista-Agut, precum și după debutul cu dreptul în proba de dublu al competiției de la Melbourne, cel mai bun tenisman moldovean a început bine meciul de astăzi, impunându-se clar în primul set.

Ulterior, Radu a avut nevoie, în fiecare din cele două reprize care au urmat, de tiebreak, pentru a pune capăt meciului ce a durat trei ore și 17 minute de joc.

În continuare, pentru un loc în optimile de finală de la Australian Open, Radu Albot, în prezent poziția a 85-a ATP, va juca, sâmbătă, de la ora 02:00, împotriva lui Casper Ruud, locul 28 în lume, tenisman care s-a calificat în șaisprezecimi, grație unui succes adjudecat contra lui Tommy Paul, scor 3-6, 6-2, 6-4, 7-5.