PSG, prima finalistă a Cupei Franței

PSG este prima finalistă a Cupei Franței, ediția 2017-2018, după ce, în semifinale, a trecut cu 3-2 de Rennes.
Meunier a deschis scorul, după 24 de minute de joc. Iar înainte de pauză, Khazri a egalat, dar reuşita sa a fost anulată pentru henţ, după ce arbitrul a apelat la proba video.
După reluare, Marquinhos şi Lo Celso au înscris într-un interval de patru minute, iar finalul părea unul lipsit de emoţii pentru echipa lui Unai Emery. Nu a fost așa, pentru că Mbappe a fost eliminate, în timp ce Rennes, care a mai avut un gol anulat pentru ofsaid, a punctat, prin Sakho.
Mai mult, în prelungiri, Prcic a redus diferenţa la un singur gol, dar a fost prea târziu pentru o revenire a gazdelor.
S-a încheiat 3-2 pentru PSG, care va întâlni în finala Cupei Ligii învingătoarea dintre Monaco şi Montpellier.