PSG și Monaco, din nou, finaliste în Cupă

Campioana Franței, AS Monaco s-a calificat în finala Cupei Ligii după o victorie ușoară contra lui Montpellier, scor 2-0. Disputată într-o singură manșă, a doua semifinală a fost la discreția elevilor lui Leonardo Jardim, care au rezolvat ”ecuația” încă din prima repriză.
Falcao şi-a făcut, din nou, datoria și a izbutit o „dublă”. Columbianul a deschis scorul, în minutul 15, când a marcat, cu un șut în colțul din stânga jos. Același jucător a majorat diferența, din pasa lui Rony Lopes, cu o reluare cu latul din cinci metri.
După această reușită, campionii au fost puțin mai moderați și au fost atenți ca partida să nu se complice, respectiv și-au asigurat prezența în finala Cupei, unde, în compania lui PSG, vor reedita ultimul act al sezonului trecut, când parizienii s-au impus cu 4-1.
Menționăm că finala Cupei Ligii Franței, ediția 2017-2018, se va disputa pe 31 martie.