VIDEO//AC Milan s-a impus în derby-ul cu AS Roma

AC Milan, care avea neapărat nevoie de un succes pentru a rămâne în lupta pentru titlu, a reușit acest lucru, duminică seara, scor 2-1, contra lui AS Roma.

În ciuda statutului de derby, partida a fost una neașteptat de deschisă, dar se părea că se va intra la pauză cu un scor alb. Nu a fost așa, pentru că „Rossonerii” au deschis scorul în minutul 43, printr-un penalty transformat Kessie.

Dar imediat după pauză, gazdele au avut puterea să egaleze, prin Veretout.

Iar după doar câteva minute, AC Milan părea să fie total în corzi, Ibrahimovic accidentându-se, acesta urmând să lipseasă o perioadă destul de lungă.

Din fericire pentru oaspeți, Rebic a marcat golul victoriei cu jumătate de oră înainte de final.

Grație acestui succes, Milan acumulează 42 de puncte și rămâne la patru lungimi distanță de Inter. Roma traversează o perioadă dificilă, cu două înfrângeri și un egal în ultimele patru partide de campionat, respectiv a coborât pe cinci, în afara locurilor de Champions League.