VIDEO//Radu Albot, victorie istorică la Australian Open

Cel mai bun tenisman moldovean, Radu Albot, a debutat cum nu se putea mai frumos la Australian Open, adjudecându-și o victorie istorică în fața numărului 13 mondial, Roberto Bautista-Agut, scor 6-7, 6-0, 6-4, 7-6.

În prima rundă a turneului de Mare Șlem, Radu a cedat la limită primul game, de vină fiind, în cea mai mare parte, cele două duble greșeli comise. Dar, imediat după reluare, Albot și-a etalat calitățile de maestru și a egalat după un set doi absolut superb, unul în care nu i-a dat nicio șansă adversarului său.

Mai mult, tenismanul nostru a controlat jocul aproape în totalitate și în runda a treia, la capătul căreia a preluat conducerea meciului.

Astfel, ajunși în decisiv, Radu și Roberto au tras tare, dar în ciuda faptului că a pornit cu a doua șansă, moldoveanul s-a impus la tiebreak, 7-5, punând capăt duelului după trei ore și 17 minute de joc și provocând, totodată, una dintre primele surprize ale competiției.

În runda a doua de la Australian Open, Radu Albot îl va întâlni pe Christopher O’Connell, locul 121 ATP.