VIDEO//Real Madrid câștigă ușor în fața Valenciei și urcă pe doi în La Liga

Real Madrid s-a impus ușor, scor 2-0, în partida cu Valencia, deși aceasta se anunța a fi una dificilă pentru campioana en-titre din La Liga.

Dar nu a fost să fie, pentru că echipa lui Zinedine Zidane a deschis scorul repede, în minutul 12, prin Karim Benzema, care a marcat, cu un șut imparabil de la marginea careului.

Real nu s-a forțat ulterior. Cu toate acestea, a controlat autoritar partida în permanență și nu a lăsat senzația că ar putea rata cele trei puncte în niciun moment, mai ales că, chiar înainte de pauză, Toni Kroos a dublat avantajul gazdelor.

Valencia, grupare care se luptă să evite o retrogradare istorică în acest sezon, nu a avut replică și Real Madrid a revenit pe poziția a doua, aflându-se la cinci puncte distanță de liderul Atletico Madrid, care mai are și două meciuri mai puțin jucate.