Cleveland, salvată de LeBron James

LeBron James, din nou, eroul celor de la Cleveland, care au reușit să treacă la limită, scor 140-138 de Minnesota, într-un meci din cadrul sezonului regulat din NBA ce a fost decis după o repriză suplimentară.
„Regele” a restabilit egalitatea la 129 cu o aruncare de trei puncte când mai erau doar 45 de secunde de joc din timpul regulamentar. Conștient de importanța sa, LeBron a avut șansa să-i aducă echipei sale victoria, chiar la ultima aruncare din sfertul patru, dar aceasta a fost imprecisă, respectiv jocul a intrat în prelungiri.
Aici, James a reușit nouă din cele 11 puncte ale echipei sale și a bifat o pasă decisivă. Cu o asemenea statistică, acesta a contribuit într-un fel sau altul la toate reușitele lui Cleveland. Mai mult, el a marcat și coșul victoriei cu 0.4 secunde rămase din timpul de joc al reprizei suplimentare.
În 48 de minute de joc, LeBron James a reușit 37 de puncte, 15 pase decisive și zece recuperări pentru învingători.