VIDEO//Bayern Munchen a câștigat Campionatul Internațional al Cluburilor

Bayern Munchen și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în finala Campionatului Mondial al Cluburilor.

În primul meci direct dintre cele două echipe, în prima repriză, bavarezii au avut mai mult inițiativa, dar nu și-au creat ocazii mari de gol. Doar Kimmich a marcat în minutul 18, însă reușita lui a fost anulată pentru ofsaid.

În schimb, Bayern, care a schimbat tactica la pauză, a ieșit mai motivată de la cabine, iar în minutul 59 Pavard a deschis scorul.

Astfel, fundașul francez se poate lăuda că a marcat și în finala Cupei Mondiale și în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. S-a terminat 1-0 pentru Bayern, echipă care încheie cu un nou trofeu un ciclu extraordinar, în care a câștigat toate competițiile la care a participat. Totodată, este și singura grupare care a mai reușit această performanță din 2009 încoace, după sextupla obținută de Barcelona, în sezonul 2008-2009.