VIDEO//Halep pierde în fața Serenei Williams, în sferturile de la Australian Open

Serena Williams este a doua semifinalistă de pe tabloul feminin de la Australian Open. Locul 11 WTA a reușit această performanță, după ce a învins-o pe Simona Halep, a două jucătoare din ierarhia mondială, scor 6-3, 6-3.

Meciul, care a început cu un ritm bun de partea ambelor jucătoare, a avut-o mai mareu pe americancă cu-n pas înaintea româncei. Astfel, chiar dacă Simona a încercat să revină în meci de fiecare dată, Serena și-a adjudecat parcă prea ușor atât primul, cât și al doilea set, respectiv a pus capăt partidei după o oră și 23 de minute.

În continuare, pentru un loc în finală, Serena Williams va juca împotriva lui Naomi Osaka, locul trei WTA, care, tot în această dimineață, a învins-o clar pe Su-Wei Hsiek, poziția a 71-a mondial, 6-2, 6-2.

Finala feminină de la Australian Open 2021 va avea loc 20 februarie.