VIDEO//United și Tottenham câștigă la pas și sunt ca și calificate în runda următoare

Manchester United și Tottenham și-au asigurat în proporție de 90% calificarea în optimile de finală ale Ligii Europei, după ce în manșa tur a șaisprezecimilor și-au umilit adversarii.

De altfel, „Diavolii” au reușit chiar cel mai categoric succes al serii, impunându-se în deplasare împotriva lui Real Sociedad, 4-0, într-un meci în care au deschis scorul în minutul 27, prin Fernandes. Dar s-au dezlănțuit în partea a doua, când, din nou, Fernandes, Rashford și James i-au îngenuchiat definitiv pe spanioli. De cealaltă parte, Tottenham a învins-o pe Wolfsberger, pe teren neutru, scor 4-1. Aici, „Spurs” și-a pus adversarii la respect până la pauză, grație a trei goluri înscrise de Son, Bale și Lucas.

Astfel, după reluare, deși gazdele au redus pentru moment din diferență, dintr-un penalty realizat de Liendl, Vinicius a fost omul care a închis tabela, în minutul 90.

Returul celor două duble manșe este programat pentru săptămâna viitoare.