FCSB rămâne în grafic pentru titlu

FCSB a pornit cu dreptul în play-off, după ce a trecut de campioana en-titre, Viitorul, scor 2-1. Oaspeții n-au existat pe teren în prima repriză și au pus probleme doar după pauză.
Roș-albaștrii au deschis scorul, în minutul 32, printr-o execuție fantastică a lui Budescu. Acesta a trimis un șut plasat din interiorul careului, iar mingea a lovit ambele bare înainte de a intra în poartă.
Cu șase minute înainte de a merge la cabine, Momcilovici a dublat avantajul gazdelor. Viitorului a stabilit rezultatul final, la jumătatea reprizei secunde, prin Mldanen, care a trimis în poartă o minge venită din corner.
Deși, potrivit lui Gheorghe Becali, Nicolae Dică ar putea fi demis la sfârșitul campionatului, acesta a spus că un asemenea scenariu nu are cum să se întâmple.
„Demis nu am cum să fiu la sfârșitul sezonului, pentru că mie atunci mi se termină contractul. Știu că am contract până în iunie. Voi munci și voi da totul pentru această echipă, respectiv vom încerca să câștigăm campionatul.”
În acest moment, trei echipe s-au desprins și se luptă pentru titlu în Liga 1, CFR Cluj, FCSB și Craiova.