VIDEO//Chelsea se impune la limită în fața lui Atletico. Giroud a marcat un gol superb

Chelsea a câștigat la limită meciul cu Atletico Madrid, scor 1-0, în manșa tur a optimilor de finală ale UEFA Champions League, iar acum pornește cu prima șansă la calificarea în sferturi.

Pe „Arena Națională” din București, Atletico, care a fost net inferioară adversarei sale la capitolul posesie a avut cea mai mare ocazie de gol în prima repriză. În minutul 14, Lemar n-a reușit să trimită în poarta goală o centrare a lui Suarez.

Atletico a fost și mai periculoasă în debutul părții secunde, Joao Felix și Suarez, creându-și câteva momente periculoase, dar fără a reuși să finalizeze.

A făcut-o, în schimb, Giroud. Francezul de 34 de ani, care a început ca rezervă și a fost introdus pe teren după reluare a marcat decisiv, în minutul 68, cu o lovitură superbă, din foarfecă.

S-a terminat 1-0 pentru Chelsea, care va juca pe teren propriu returul cu Atletico Madrid, pe 17 martie.